Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Forum ˇ Linki ˇ Kontakt z nami ˇ GaleriaPoniedziałek, Czerwiec 25, 2018
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Kontakt z nami
Galeria
Filmy o tematyce kresowej
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Najnowszy Użytkownik: Gawrsa2s
Ostatnie Artykuły
Obama czy Romney - z...
Znani przedstawiciel...
Pamięci Niezłomnego ...
Agresja sowietów 1939
Chęciński Sylwester ...
Facebook Lubię To
Tablica.pl
Prognoza pogody
Rachański Katyń
Ciekawostki historyczne

Obóz zagłady Żydów w Rachaniach

(według relacji Tomasza Chmurzyńskiego)

                                                                                                                                                                                         Na wiosnę 1940 roku obok szkoły w Rachaniach Niemcy wybudowali cztery duże baraki, do których zwozili 

Żydów z okolicznych miejscowości. Zatrudniali ich przy melioracji łąk na terenie Rachań. Na skutek ciężkiej pracy przy kopaniu rowów, złego odżywiania, ciężkich warunków sanitarnych, nieludzkiego obchodzenia się z nimi, bicia pałkami, byli oni skrajnie wyczerpani. Od świtu do nocy ochlapani błotem ciężko pracowali, każdy miał wyznaczoną ilość kroków rowu do wykopania. Jeśli tego nie wykonał, nie dostawał należnego mu prowiantu, co pogarszało jego sprawność fizyczną. W obozie wprowadzono rygor wojskowy. Codziennie z rana, obojętnie na stan pogody, mycie zimną wodą w korytach, następnie gimnastyka, dopiero śniadanie, a potem wymarsz do pracy czwórkami z łopatą na ramieniu. Dużo razy widziałem, jak Żydzi wracali z pracy, prowadząc pod boki wyczerpanych towarzyszy. Był to prawdziwy obóz śmierci. Trudno powiedzieć ilu ich tu zginęło, nikt nie miał prawa wstępu poza ogrodzenie. Żandarmi dniem i nocą trzymali wartę, a wyczerpanych Żydów dobijali na zapleczu obozu. Zbrodnie na ludności przybrały większy zasięg jesienią 1940 roku.

Żandarmi przywieźli tu kobiety, dzieci i starców, wyprowadzali ze szkoły, kładli ich szeregiem na ziemi, a następnie strzelali po nich z broni maszynowej. Żydzi z tego obozu musieli kopać doły i zakopywać nieraz swoje dzieci i żony. Późną jesienią, gdy ziemia zamarzła i nie sposób było pracować przy kopaniu rowów, zabito wszystkich pozostałych Żydów.

 

Rachański Katyń

 

Murowany gmach Szkoły Powszechnej w Rachaniach oddano do użytku w roku 1930. Był on wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem przez 10 lat. Wiosną 1940 r. szkoła została zajęta przez oddział niemieckiego wojska, który stacjonował tu aż do czerwca 1941 roku, do czasu niemieckiej agresji na ZSRR. W lipcu 1942 roku budynek szkoły stał się siedzibą liczącego ok. 30 ludzi oddziału „szupo”. Wkrótce Niemcy stworzyli tu ponurą katownię, zwaną przez miejscową ludność nie inaczej jak Katyniem rachańskim.[1] Przez kilka miesięcy budynek szkoły w Rachaniach był główną bazą niemieckiej żandarmerii rozprawczej, która wyruszała stąd na krwawe pacyfikacje okolicznych miejscowości, tu również na strychu szkolnym przetrzymywano podejrzanych, a w pomieszczeniach na piętrze ich przesłuchiwano. W trakcie badań stosowano okrutne tortury. Niemcy chcieli w ten sposób zmusić podejrzanych do natychmiastowego przyznania się, a zwłaszcza do podania nazwisk innych konspiratorów. Po wojnie ogłoszono, że zginęło tu 68 osób o ustalonych nazwiskach oraz 148 osób, których dane pozostają nieznane. Należy dodać, że wśród pomordowanych znajdowało się wielu obywateli polskich narodowości żydowskiej, których kości do dziś spoczywają w masowym grobie obok boiska szkolnego.

            Po opuszczeniu w kwietniu 1943 roku Rachań przez żandarmerię, za zezwoleniem niemieckich władz, odbyła się ekshumacja pomordowanych obok rachańskiej szkoły Polaków.

            Opis ekshumacji podaje następująco Erazm Kaptur — nauczyciel szkoły w Rachaniach:

 

Widziałem w życiu różne obrazy tchnące grozą. Nie da się jednak opisać widoku dziesiątków wozów z trumnami i ludzi z płaczem przekopujących ogród szkolny w poszukiwaniu zwłok najbliższych. Trupy pomordowanych były częstokroć trudne do rozpoznania, gdyż leżały obdarte i oblepione błotem. Skrawek bielizny, barwa włosów, czy inne charakterystyczne znamiona, oto po czym poznawano najbliższych. (...) Masowy orszak żałobny z blisko stu trumnami odprowadziły na cmentarz rzesze obywateli. Żydów, których pomordowano ponad sto osób, w myśl rozkazu landrata, pozostawiono na miejscu, w którym zginęli...

             Budynek szkoły w Rachaniach w późniejszym czasie zajmowała pozostająca na służbie niemieckiej policja granatowa złożona z Polaków. W szkole mieściła się w okresie okupacji również poczta i część urzędu gminnego, ponieważ dawny drewniany budynek gminy został spalony przez partyzantów jeszcze w przeddzień Zielonych Świąt 1942 r.

JAK ZMIENIAŁ SIĘ PRZEBIEG GRANICY PAŃSTWOWEJ NA ROZTOCZU?
Ciekawostki historyczne

JAK ZMIENIAŁ SIĘ PRZEBIEG GRANICY PAŃSTWOWEJ NA ROZTOCZU? Roztocze to kraina wzgórz rozciągająca się od okolic Kraśnika aż po Lwów. To, co jest całością przyrodniczą, może być jednak podzielone w inny sposób. Jaki? Na przykład granicąpaństwową, a z tą różnie tu bywało.

Przed rozbiorami całe Roztocze znajdowało się w Rzeczypospolitej, której granice sięgały aż po Kołomyję. Potem przyszedł czas zmian.


Galicyjski słup graniczny
I rozbiór Polski podpisano 14 lipca 1772 r. Rzeczpospolita istniała wprawdzie nadal, jednak znacznie zmniejszona, a obce wojska maszerowały przez jej terytorium bez przeszkód. Granica z Austrią przebiegała w interesującym nas regionie od okolic Zaklikowa przez Zamość i dalej na wsch. po Uchanie. Południowa część Zamojszczyzny stała się wówczas najdalej na północ wysuniętą częścią tak Galicji jak i Austrii. II rozbiór miał miejsce w 1793, a III w 1795 r. Rzeczpospolita zniknęła całkowicie z map, a granice Austrii opierały się już o dolinę rzeki Bug (zarówno na płn., jak i na wsch.). Wyznaczona trzy lata wcześniej w rejonie Zamościa granica rozdzielała już tylko Galicję Zachodnią (w tym przypadku położoną jednak na północ od granicy) od Galicji Wschodniej (na płd. od granicy).
Kolejne zmiany nastąpiły ledwie kilkanaście lat później. W wyniku wojen napoleońskich powstało Księstwo Warszawskie (przekształcone z czasem w Królestwo Polskie), uzależnione jednak od Rosji. Granica przesunęła się wówczas znacząco na południe i ustabilizowała z końcem 1809 r. Wiodła od okolic Zaklikowaprzez Krzeszów, rejon Tarnogrodu, Bełżca poDołhobyczów i dalej skręcała wzdłuż Bugu na płn. Co ciekawe, pokrywała się ona z płd. granicą Ordynacji Zamojskiej, można więc przypuszczać, że ówczesny ordynat Stanisław Kostka Zamoyski miał wpływ na jej przebieg. Zlikwidowało to problemy w administrowaniu dobrami związane z uprzednim przecięciem dóbr ordynacji w ramach I rozbioru Polski (np. konieczność opłacania cła na komorach celnych).
Przed operacją "Wisła" było ludobójstwo !
Ukraina przyjaciel czy wróg
Przed operacją "Wisła" było ludobójstwo !  
Gdyby relacje polsko-ukraińskie oceniać po czynionym szumie medialnym, ilości publikacji książkowych, podejmowanych działaniach propagandowo-politycznych, to należałoby dojść do wniosku, że ich istotą "na przestrzeni dziejów" jest tzw. Akcja "Wisła", której głównym celem było represyjne wysiedlenie ludności ukraińskiej, przy zastosowaniu zasady odpowiedzialności zbiorowej.  Wokół tego wydarzenia od 1989 roku toczą się debaty, organizowane są sympozja naukowo-historyczne, prowadzone badania przez Instytut Pamięci Narodowej, wydawane wspomnienia, publikowane artykuły w prasie, nakręcane filmy dokumentalne itd., itp.
Na efekty tak prowadzonej polityki nie trzeba było długo czekać. 31 stycznia 2007 r. polskie media zamieściły informację, że Światowy Kongres Ukraińców domaga się od Polski odszkodowań i przeprosin za Akcję "Wisła". Na stronie internetowej Kongresu pojawił się komunikat: Światowy Kongres Ukraińców zwraca się do Rady Europy, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych o wywarcie wpływu na rząd Rzeczpospolitej Polskiej z powodu otwartej odmowy potępienia, przeproszenia i wypłaty odszkodowań za Akcję "Wisła". Światowy Kongres Ukraińców określił akcję "Wisła" mianem "czystki etnicznej i największej tragedii narodu ukraińskiego po Wielkim Głodzie z lat 1932 - 1933 oraz straszliwych stratach poniesionych przez naród ukraiński podczas II wojny Światowej". Wezwał także prezydenta Ukrainy  Wiktora Juszczenkę i Ukraińców rozsianych po całym świecie do uroczystych obchodów  60 rocznicy akcji "Wisła".
Zabili nas w Wigilię
Ukraina przyjaciel czy wróg
Zabili nas w Wigilię
Trudno zrozumieć zbrodnię popełnioną w podolskiej wsi Ihrowica 24 grudnia 1944 roku1. Dlaczego do polskich domów podczas wigilijnej wieczerzy wdarli się nagle zbrojni banderowcy z OUN–UPA i okoliczni ukraińscy chłopi, mordując, rabując i paląc? Czym zasłużyli sobie miejscowi Polacy na tak straszne potraktowanie? Dlaczego pod ciosami ukraińskiej siekiery zginął wyjątkowo dobry i kochający ludzi człowiek, ksiądz Stanisław Szczepankiewicz, który przez całe lata z oddaniem leczył i pielęgnował wszystkich chorych, bez względu na narodowość i wyznanie?Zbrodniarzom sprzyja wszystko. Brak dokumentów (niszczyli je sami), śmierć świadków (wielu zabili sami), upływ czasu zabierający ludziom pamięć, strachy czające się w ludzkich głowach na każde wspomnienie, wreszcie – koszmary dręczące tych, co wiedzą - Zbigniew Bartuś

Dla każdego Polaka jest oczywiste, że patriotyzm to rzecz chwalebna, a walka o niezawisłe państwo jest wręcz obowiązkiem każdego. Nie powinno być jednak dla nas obojętne, jak taka walka jest prowadzona. W przypadku nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA droga do Samostijnej okazała się drogą ludobójstwa. Natchnieni sowiecką ideą rewolucji, a potem ideami nazistowskimi postanowili oni, działając „na skróty”, przyspieszyć procesy historyczne. Od początku poważnie rozważali zniszczenie ludności polskiej na terenach uznawanych przez nich za ukraińskie. Idea brutalnej czystki etnicznej na tych ziemiach stanowiła wręcz istotę nacjonalizmu ukraińskiego2.

Kazimierz Litwin, syn Franciszka, ur. w 1927 r. w Ihrowicy, żołnierz Istrebitielnych Batalionów. W czasie patrolu w dniu 24 grudnia 1944 r. został schwytany przez UPA, piłką do drzewa odcięto mu głowę.Pracujący na emigracji historyk Krzysztof Łada po dokładnym przeanalizowaniu piśmiennictwa głównych ukraińskich działaczy nacjonalistycznych dowiódł, że idea eksterminacji Polaków oraz wyrzucenia pozostałej przy życiu ludności polskiej ze spornych ziem była bardzo popularna wśród ukraińskich elit politycznych już w pierwszej połowie XIX wieku3.

Multimedialna opowieść o mojej miejscowości
Newsy

Praca nagrodzona w powiatowym konkursie pt. "Multimedialna opowieść o mojej miejscowości", zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Lubelskim ze środków finansowych Starostwa Powiatowego.

 

 

Tomaszów Lubelski wściekły na ministra Nowaka
Newsy

Tomaszów Lubelski wściekły na ministra Nowaka

Dodano: 7 grudnia 2012, 06:38 Autor: Paweł Puzio

Czwartkowa zapowiedź ministra infrastruktury Sławomira Nowaka o odstawieniu na boczny tor budowy obwodnic, w tym Tomaszowa Lubelskiego, rozwścieczyła mieszkańców miasta. Będzie protest?

Sławomir Nowak

O sprawie napisała "Gazeta Prawna”. Zaoszczędzone na obwodnicach pieniądze Nowak zamierza przeznaczyć na budowę autostrad i dróg ekspresowych.

Tymczasem przyszły rok to ostatni dzwonek na rozpoczęcie budowy obwodnicy. – Jest już przygotowana dokumentacja techniczna, grunty zostały wykupione, a nieruchomości, stojące na przebiegu przyszłej obwodnicy, wyburzone – mówi Zbigniew Szepietowski, dyrektor ds. przygotowani inwestycji w lubelskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Do tej pory na przygotowania wydaliśmy 46 milionów złotych – dodaje.

– Zrobimy wszystko, aby odwieść ministra od zaniechania budowy obwodnicy– mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa. – Mieszkańcy nie godzą się, aby przez miasto odbywał się tak duży ruch samochodów, jak teraz. Zastanawiają się nad formą protestu przeciwko planom ministra, łącznie z blokadą ruchu tranzytowego przez miasto. 

Drogowcy są w 100 proc,. przygotowani na rozpoczęcie inwestycji. – Pozwolenie na budowę jest ważne do grudnia 2014 roku. Gdyby było zapewnione finansowanie, to można już ogłosić przetarg – dodaje dyrektor Szepietowski.

 Źródło: Dziennik Wschodni
ECHA ROZTOCZA

Impreza melanż u Sandry w Tomaszowie Lubelskim. Moc facebooka.
Newsy

Impreza melanż u Sandry w Tomaszowie Lubelskim. Moc facebooka.

melanż u sandry w tomaszowie lubelskim

Czternastoletnia Sandra z Tomaszowa Lubelskiego postanowiła zrobić imprezę. Ciekawe czy spodziewała się takich efektów... 
Wszystko zaczęło się niewinnie. Ewent na faceboku i zaproszenie wysłane swoim znajomym. Coś w stylu "Rodziców nie ma, mam wolną chatę wpadajcie do mnie, zaproście kogo chcecie. Wszyscy mile widziani "

Przez kilka dni zadeklarowało się ponad 3 000 osób. Co najbardziej zaskakuje ludzie rzeczywiście przyjechali! Przyjechali z różnych miast województwa Lubelskiego i nie tylko.

Oto efekty:

Radio Lublin na antenie podaje obecność kilkuset ludzi.
http://moje.radio.lublin.pl/dweg.html

Wcześniej na kontakcie TVN24 ktoś dodał:
http://kontakt24.tvn.pl/artykul,projekt-s-w-tomaszowie-lubelskim,722304....

Jednak na filmiku wrzuconym przez jednego z uczestników melanżu u Sandry widać skalę tej imprezy nazwanej już przez internautów " PROJEKTEM S "

Święto Niepodległości 2012
Newsy

Polska - Kraj w którym warto żyć
Użytkownicy

Jestem młody, mam 30 lat. Wiem, że Polska to kraj gdzie można wiele osiągnąć nie mając układów i znajomości. Ja np. od 8 lat pracuję w państwowej firmie. Wiedzie mi się całkiem OK. Nie wyjechałem jak inni moi koledzy za granicę do pracy, bo wiem, że w Polsce można wiele osiągnąć. Ja po 8 latach pracy mam już odłożone na koncie 9 tys. złotych. Zastanawiam sie teraz, co z tym przecież niezłym kapitałem zrobić. Myślałem o jakimś salonie obuwniczym w galerii lub restauracji w centrum miasta. Kwota jest jak dla mnie całkiem spora (w końcu to uczciwie zbierałem ją całe swoje życie). Może i mogłem odłożyć nieco więcej, ale ja kocham podróże i dużo pieniędzy wydaję na ten cel. Już dwa razy z zakładem pracy byliśmy w Licheniu. Wielkie przeżycie mówię wam. Fantastyczna też była dwudniowa wycieczka na tamę na Wiśle we Włocławku. Szum niczym na wodospadzie Niagara. Nawet kupiłem sobie tam fajną pamiątkę. Dwa słoiki z wodą. Jeden z wodą przed tamą, a drugi słoik z wodą za tamą. Fajna sprawa, polecam . W Polsce wcale nie potrzeba mieć "pleców" żeby dobrze żyć. Właśnie spłacam ostatnią ratę za komputer. Będzie już mój na 100%. Kupiłem go 4 lata temu. Ma jeszcze całkiem niezłą konfigurację... tylko te 1 GB ram-u.Zielona Wyspa

Ale to nie jest duży problem bo można dokupić. Ostatnio na mieście byłem zobaczyć co można taniej dostać na wyprzedaży. Spotkałem kumpli którzy wyjechali za granicę. Trochę opowiadali o samochodach, pieniądzach, ale chyba ich trochę poniosła fantazja. Nawet byli przy kasie bo postawili piwo. Ja żeby nie być gorszy to też postawiłem. Dobrze, że miałem właśnie przy sobie tą stówkę na ostatnią ratę za kompa, bo inaczej był by przypał, że nie mam kasy. Ale ja większej gotówki przy sobie nigdy nie noszę. Wiecie przecież sami jak jest. Za 5 zł to mogą człowieka zabić i okraść. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy wierzą, że w Polsce fajnie jest i warto tu żyć. 

Niewybuch w Źwiartowie
Newsy

25 września podczas robót ziemnych koparko-ładowarką w miejscowości Źwiartów (gm. Krynice) odkopany zastał pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej. Własciciel posesji natychmiast powiadomił Komędę Policji w Tomaszowie Lubelskim.

Dyżurny ruchu z tomaszowskiego posterunku powiadomił patrol saperski z Chełma, ale uzyskał informację o braku możliwości interwencji saperskiej tego dnia. Następnego dnia patrol z Chełma zabezpieczył pocisk i sprawdził przyległy teren, więcej niewybuchów nie znaleziono. O bezpieczeństo w miejscu znalezienia pocisku w nocy z wtorku na środę zadbała Policja oraz strażacy z OSP Źwiartów.  

Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Czy na forum forum powinna być możliwość wypowiadania się bez rejestracji?

TAK

NIE

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Nino
29/07/2015 09:37
Szukam Pracy !!!!!!!

Na Forum
Najnowsze Tematy
Praca
Dobry dowcip :)
Lubicie sobie w cos ...
konkurs na najładnie...
Cerkiew na starej fo...
Najciekawsze Tematy
Cerkiew na starej... [2]
zebranie wioskowe [2]
Dobry dowcip :) [1]
O co chodzi z tym... [1]
Praca [0]
Wiadomości
Copyright © 2011 Korzystając ze stron Rachanie.com.pl zgadzasz się, że zawartość każdej opinii wyraża poglądy i opinie jego autora a nie moderatorów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Jeżeli którykolwiek z zamieszczonych opinii kogoś obraża lub w inny sposób jest niezgodny z prawem - zgłoś to administratorowi portalu.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie