Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Forum ˇ Linki ˇ Kontakt z nami ˇ GaleriaPoniedziałek, Czerwiec 25, 2018
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Kontakt z nami
Galeria
Filmy o tematyce kresowej
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Najnowszy Użytkownik: Gawrsa2s
Ostatnie Artykuły
Obama czy Romney - z...
Znani przedstawiciel...
Pamięci Niezłomnego ...
Agresja sowietów 1939
Chęciński Sylwester ...
Facebook Lubię To
Tablica.pl
Prognoza pogody
Witamy
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Rachań i innych miejscowości gminy do współtworzenia pierwszego portalu społecznościowego mieszkańców Gminy Rachanie! Nasz portal jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą mieć coś do powiedzenia. Chcesz wyrazić swoje zdanie o życiu w naszej społeczności - śmiało pisz i komentuj na forum. Tu możesz opublikować ciekawe fotki lub filmy związane z Rachaniami lub inną miejscowością z naszej gminy. Tu również Możesz dodawać DARMOWE OGŁOSZENIA DROBNE. Chcesz pomóc w rozpropagowaniu naszego Portalu! Prześlij link znajomemu a będzie nas więcej! Ten portal internetowy jest wyłącznie społecznym przedsięwzięciem i nie jest moderowane i kontrolowane przez żadną instytucję. Każdy z Was może współtworzyć naszą stronkę. Pamiętaj tylko zarejestrowany użytkownik może wypowiadać się na forum ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI. SZUKAMY MODERATORÓW CHĘTNI PROSZENI SĄ O KONTAKT
Szykujmy się do wojny
Newsy

Szykujmy się do wojny

„Bójcie się polityków, którzy dzisiaj, także w Polsce mówią, że trzeba iść na wojnę. Wojna jest zawsze rozwiązaniem najgorszym i ostatecznym” – stwierdził dziś premier Donald Tusk. Trudno się z tym nie zgodzić. Recepta na to, by zagrożenie wojną od Polski oddalić jest jednak niezmienna od starożytności. Si vis pacem para bellum.

Kiedy 15 lat temu wstępowaliśmy do NATO wydawało się, że możemy czuć się w pełni bezpieczni. Niektórzy twierdzili wręcz, że wojna w Europie jest niemożliwa. Dziś rzeczywistość brutalnie uświadamia nam, jak bardzo ważne są nie tylko sojusze, ale też nasza własna zdolność do obrony państwa. Kiedy pokój w środku Europy przestał być oczywistością, musimy zastanowić się co robić, by ten pokój sobie zapewnić. W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że na Ukrainie powstaje Gwardia Narodowa. Uważam, że powinniśmy wziąć z Ukraińców przykład. Dziś jak nigdy dotychczas potrzebujemy poważnej dyskusji o stworzeniu obrony terytorialnej z prawdziwego zdarzenia. Jak słusznie zauważył ostatnio w jednym z wywiadów ceniony przeze mnie profesor Szeremietiew, batalion czołgów kosztuje prawie 50 razy więcej od batalionu obrony terytorialnej. Jeśli chodzi o zdolność obronną, to ten drugi jest tylko trzy razy słabszy w obronie od tego pierwszego.W obronie nie ma znaczenia, czy pojazd przeciwnika zniszczy nasz czołg, czy pojedynczy piechur obsługujący ręczną wyrzutnię pocisków przeciwpancernych

Obrona terytorialna nie powinna być – tak jak obecne Narodowe Siły Rezerwowe – „zapasem” zawodowych Sił Zbrojnych, lecz osobną częścią armii. Tworzyłaby ona osobne jednostki wojskowe związane z terytorium, z którego pochodziliby żołnierze. Ich wyszkolenie i uzbrojenie byłoby bez porównania tańsze, aniżeli zawodowych wojsk o dużej manewrowości i wysokiej specjalizacji, a także aniżeli obecne formacje NSR. Obrona terytorialna powinna składać się wyłącznie z ochotników podlegających kilkumiesięcznemu początkowemu przeszkoleniu, a następnie podpisujących kontrakt na określony (kilkuletni) okres. Podczas trwania kontraktu żołnierze obrony terytorialnej funkcjonowaliby w swych środowiskach zawodowych, będąc powoływani na krótkie (kilkunastodniowe) coroczne szkolenia.

Oczywiście obrona terytorialna nie miałaby w żaden sposób zastępować zawodowych Sił Zbrojnych, lecz je uzupełniać. Jednostki obrony terytorialnej mogłyby być użyte wyłącznie do obrony danego terytorium, bez możliwości prowadzenia działań zaczepnych, a tym bardziej ekspedycyjnych. Natomiast działałyby odstraszająco wobec potencjalnego agresora ze względu na powszechność występowania, znajomość terenu oraz możliwość przejścia do działań nieregularnych w przypadku zajęcia terenu przez przeciwnika. Tego typu formacje działają w USA, Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Szwecji.

Wiemy, że realne zagrożenie zmusiło do stworzenia obrony terytorialnej Ukraińców. Na pewno powinniśmy zrobić wszystko, by stworzyć obywatelom możliwość współuczestniczenia w systemie obronnym państwa. Takim „pierwszym krokiem” w tworzeniu naszej obrony terytorialnej mogłoby być choćby stworzenie obywatelskiej cybergwardii. Jej zadaniem byłoby odpieranie ataków na krytyczną infrastrukturę informatyczną: strony i serwery instytucji rządowych czy banków. W najprostszym modelu takie przedsięwzięcie powinno obejmować udostępnianie przez zainteresowanych internautów pamięci komputerów do odpierania ataków cybernetycznych w wypadku zagrożenia kluczowych instytucji. W bardziej skomplikowanym: zaangażowanie znakomitych polskich specjalistów to tworzenia cyberarmii z prawdziwego zdarzenia.

Taką cybergwardię jako pierwsza na świecie stworzyła Estonia, która musiała zareagować na rosyjskie ataki w czasie pierwszej chyba w Europie cyberwojny w 2007 roku. Wówczas Estończycy zareagowali po szkodzie, tak samo jak dziś po szkodzie reagują Ukraińcy tworząc formacje obrony terytorialnej.

Chciałbym, by akurat w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa Polacy działali już dziś. Byśmy tym razem okazali się mądrzy przed szkodą. Prezydent Komorowski powiedział w orędziu z okazji rocznicy wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, że działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa państwa powinny być przedmiotem wspólnej, ponadpartyjnej troski. W pełni się zgadzam z takim postawieniem sprawy. Uważam, że ponadpartyjne porozumienie powinno dotyczyć zarówno stworzenia obrony terytorialnej z prawdziwego zdarzenia, jak i skutecznego systemu obrony przed atakami w przestrzeni wirtualnej.

Obchody w Sachryniu
Newsy

Wklejam moim zdanie bardzo trafny komentarz użytkownika Thomae ze strony internetowej Kroniki Tygodnia

 

Oddział AK we wsi Sahryń (10 marca 1944 r.).

 Oddział AK we wsi Sahryń (10 marca 1944 r.).

 

Lata mijają, świadkowie odchodzą do wieczności, zaś co niektórzy chcą wykorzystać fakt śmierci osób cywilnych podczas akcji mającej na celu nie pacyfikację cywilów, lecz rozbicie silnej placówki UPA.
Ukraińcy zapominają, że w Sahryniu kumulował się duży oddział UPA, oraz uciekinierów z SS Galizien i Ukrainishe Hilfspolizei, a kumulacja ta była spowodowana planami OUN dotyczącymi pacyfilacji ludności polskiej na tym terenie. Wieś została obstawiona patrolami, zaś posterunek policji ufortyfikowany. Podobnie ufortyfikowano wsie Szychowice oraz Bereść, gdzie wjazdu do wsi strzegły bunkry.
Wywiad Polski Podziemnej monitorujący ruchy sił ukraińskich, oraz poznając plany pacyfikacji ludności polskiej, nie mógł pozostać obojętny i dopuścić do „drugiego Wołynia”.

Jarosław Kaczyński i UPA
Newsy

Jarosław Kaczyński i UPA

 

Autor: Bogdan Huzar

 

 

Staram się zrozumieć dlaczego wszystkie media milczą na temat pojawiających się flag UPA wśród protestujących Ukraińców. Tłumaczę sobie to tym, że pewnie robi się to dla „większego dobra” choć uważam to osobiście za bardzo smutne zjawisko.

Wydawałoby się, że takich zachowań można się spodziewać po „reżimowych” mediach i politykach ale gdy chodzi o PR i pokazanie się jako obrońca wolnośći i demokracji to nawet Jarosław Kaczyński jest w stanie przełknąć powiewające nad jego głową flagi UPA. Mało tego, dla tego, jakże szczytnego celu Jarosław jest w stanie nawet pożegnać ukraiński tłum upowskim pozdrowieniem.

Jeśli ktoś nie wie o czym mowa to już tłumaczę. Zacznijmy od tego jak wygląda flaga i czym w ogóle jest UPA - LINK. By zobrazować działalność UPA wystarczy wspomnieć chociażby o „rzezi wołyńskiej”.

Flaga UPA

 

Flagi UPA to stały element krajobrazu ukraińskich protestów.

Dzieje gminy Rachanie
Newsy

74. Rocznica Bitew Pod Tomaszowem Lubelskim
Ciekawostki historyczne

Rabin: goje żyją po to, by usługiwać Żydom

Ów rabin dał nam jasny przekaz jak Żydzi mają traktować gojów i do czego goje służą.

W swojej "homilii" w synagodze przedstawił tradycyjną teorię:

"Goje rodzą się po to, by służyć Żydom.  Po co goje są tak naprawdę potrzebni?  Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie"

Idealny czas, aby obalić rząd!
Newsy

Idealny czas, aby obalić rząd!

 

Zastanawiam się, kiedy nastąpi wydarzenie, które przeważy szalę goryczy izwykli obywatele wyjdą na ulicę, aby obalić obecny rząd? Nie przypuszczam, aby istniała chociaż jedna dziedzina, w której rząd Tuska mógłby powiedzieć:jesteśmy wybitni.  Może kiedyś byli dobrzy w pijarze, teraz nawet wizerunek mają żenująco słaby.

Panie Tusk,

Nie mów mi proszę, że jest dobrze. Bo jest źle! Rzekoma reforma służby zdrowia jest krokiem w tył o kilka lat, paliwa w odniesieniu do parytetu siły nabywczej są jednymi z najdroższych w całej Europie, podatki – ciągle idą w górę, emerytury, perspektywa dla mnie trochę odległa, ale wątpię abym dostał na starość więcej niż kilkaset złotych. Autostrady – tak wielki sukces Platformy Obywatelskiej, że budowane za grube miliardy pochodzące z NASZYCH podatków i tak będą płatne. I to kilka razy więcej niż w innych krajach Europejskich! Przecież to kuriozum całkowite!

Rostowski chwali się, że wpływy do budżetu wzrosną o 1 mld (MILIARD!) złotych z tytułu… mandatów z nowych fotoradarów! A pan, premierze, lata sobie samolotem na weekendy do Gdańska! Czyżby droga ze stolicy nie była przejezdna?

A teraz ciekawostka, specjalnie dla pana. Średnie koszty życia (jedzenie, imprezy, ciuchy) polskiego studenta uczącego się w Walii wynoszą około 100 funtów! Ja, mieszkając w Krakowie, wydaję porównywalną kwotę, a zarabiam 4 razy mniej.

Już nie zapytam się infantylnie: jak żyć? Bo w Polsce nie da się normalnie żyć! Ja zapytam się: kiedy kurwa, będziesz mieć na tyle odwagi aby powiedzieć – Odchodzę. Dałem dupy, przepraszam! Mam dość patrzenia na twarze rządowych darmozjadów, którzy jedyne co potrafią, to przyznać sobie podwyżkę diety poselskiej i sprezentowaćzakup nowych iPadów!

Pan, panie Tusk, jest dla mnie całkowitym dnem, człowiekiem bez krzty honoru. Odetchnę z ulgą, gdy Polska przestanie mieć pana za premiera!

 

 

Demonstracja przeciw ACTA w Szczecinie. Źródło: http://cia.media.pl/

"By żyło się lepiej" Kochana PO
Newsy

"By żyło się lepiej" ...  Media w kraju wybitnie maskują przekręty obecnego rządu nagłaśniając same "sukcesy", a urzędasy również robią wałki i są bezkarni. Wolność i demokracja rządzi. Tym czasem wszystko po cichu drożeje, czynsze, energia, paliwo, potężnie wzrasta zadłużenie kraju i rośnie wskaźnik bezrobocia? to początek problemów w kraju, jeszcze lepsze czasy dopiero nadejdą po 2011 r, ceny pofruną do góry i przyjdzie za wszytko słono płacić . Wiele osób które podczas kampanii wyborczej dało się nabrać na popularne chwyty dobrobytu ( druga Irlandia, aby żyło się lepiej, niższe podatki?) – niebawem przekona się na kogo oddali swój głos.
O tym że jest dobrze czy nawet bardzo dobrze, możemy dowiedzieć się jedynie z telewizji tej niezależnej i zależnej. O gigantycznych wałkach i przekrętach rządowych popleczników cisza jak makiem zasiał ,wolą serwować głodne kawałki i karmić społeczeństwo J.Kaczyńskim, odciągając uwagę do poważnych problemów. O tym jak nasz rząd stara się wypełnić dane obietnice wyborcze dowiesz się z artykułu.

Przekręty rządów PO :

Sprawa nazywana mega przekrętem, polska kupuje gaz od Rosji płacąc 400 dolarów za 1000 m3, Polska sprzedała prawa do gazu łupkowego za 1% wartości za 5,63 złotego za 1000 m3. Szacuje się że straciliśmy na tym 2 biliony złotych. Sprzedaliśmy bo nie mamy obecnie technologii wydobycia. Komorowski o wydobywaniu gazu mówił ?Nie warto, bo mamy dobry kontrakt z Rosją?

- Polska umarza 1,2 miliarda złotych za transfer gazu w zamian Gazprom zmniejszy nam ceny o,1%. Ekonomiści już wyliczyli, że ten 1 jest wart max 15 mln dolarów, a my im umorzymy 1,2 miliarda zł. Winnych nie ma.

- PO zobowiązała nasz kraj do kupowania gazu od Rosji w sytuacji gdy sami możemy być w niedługim czasie potęgą gazową. Nawet niemiecka prasa pisze o kontrowersjach. Transakcja ma wartość ok. 100 miliardów dolarów. Sprawę z gazu Tusk uzgodnił z Putinem w czasie spotkania w Smoleńsku, sami rosyjscy dziennikarzy byli zdziwieni.

- Państwo przeznaczyło 113 milionów złotych na reklamę matematyki ale tych reklam nie zobaczycie w TVP tylko TV4 która w 90% należy do Solorza i w 10% do ITI

- Prywatyzacja gdańskiej ?Energii?. Firma przyniosła w 2009r 900mln zysku. Rząd PO chce ją sprzedać za 4,9mld. Czyli nabywcy wydatek zwróci się po 5 latach, spółkę chce kupić Kulczyk Investments.

- Pierwsza decyzja Tuska i NBP, 182 mln.euro w błoto

- PO zmniejsza składkę przekazywaną z OFE do ZUS, ekonomiści już twierdzą, ze w przyszłości może nam zabraknąć na emerytury! przeczytajcie art. ?Rząd szykuje bombę emerytalną?

- Eureko zostało zwolnione z podatku od 4 miliardów złotych dywidendy.

- Upadek Stoczni. Rząd niezgodnie z prawem faworyzował w przetargu handlarza bronią z Kataru. Wynajął firmie PR do przygotowania upadku stoczni od strony medialnej w czasie gdy sam Tusk dawał jeszcze nadzieje stoczniowcom. UE odrzuciła rządowe plany naprawy stoczni bo rząd ich samodzielnie nie napisał a zlecił Ukraińcom. Polecam artykuł ?Ustawa ułożona pod przekręt?


 

Życzenia
Newsy

Tradycyjnie, jak co roku,
Sypią się życzenia wokół,
Większość życzy świąt obfitych I prezentów znakomitych. A ja życzę, moi mili, Byście święta te spędzili Tak, jak każdy sobie marzy. Może cicho bez hałasu, Idąc na spacer do lasu, Może w gronie swoich bliskich,
Jedząc karpia z jednej miski,
Może gdzieś tam w ciepłym kraju
Czując się jak Adam w raju,
Może lepiąc gdzieś bałwana,
Jeśli śniegiem ziemia zasypana.

Awantura o akcję "Wisła"
Newsy

6 grudnia 2012 p godzinie 14-stej Sejmowa Komisja ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych zaplanowała pierwsze czytanie projektu uchwały potępiającej akcję „Wisła”, podczas której w 1947 roku na „Ziemie Odzyskane” przymusowo przesiedlono 140 tys. Ukraińców i członków polsko-ukraińskich rodzin mieszanych. Już pojawiły się pierwsze protesty przeciwko uchwale, na jutro zapowiadana jest w Sejmie liczna reprezentacja Kresowian.

Akcja (wł. Operacja) „Wisła” nieodmiennie wywołuje niekończące się kontrowersje. Jedni uznają, że państwo polskie działało w stanie wyższej konieczności, w sytuacji wewnętrznego konfliktu zbrojnego z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armią. Jak pisał historyk M.Jasiak, „Władze żadnego państwa nie mogą sobie pozwolić na istnienie na swoim terytorium podziemia zbrojnego, które dąży do oderwania części tego terytorium i stworzenia tam własnego państwa narodowego. Pozbawiono więc ukraińskie podziemie zaplecza, wysiedlając w tym celu ludność ukraińską...”.Inni podkreślają jednak, że wobec Ukraińców zastosowano zasadę odpowiedzialności zbiorowej a celem akcji było „rozwiązanie kwestii ukraińskiej raz na zawsze”.

I wszyscy mają rację.

Jednak w sytuacji, gdy już w 1990 roku Senat RP potępił akcję „Wisła”, a w 2007 roku zrobili to prezydenci Polski i Ukrainy, należy się zastanowić, czemu ma służyć taki sam gest w wykonaniu Sejmu. Będzie to kolejny jednostronny stricte polityczny gest wobec ukraińskich nacjonalistów, kolejne ustępstwo pod naciskami różnych banderowskich lobbystów kręcących się po Sejmie. Polska, darmowy adwokat Ukrainy nic z tych posunięć nie ma, ot można przypomnieć, że uchwałę senacką podpierano argumentem, że odpowiedzią na nią będzie potępienie rzezi wołyńskich przez Ukraińców. Oczywiście taki krok nigdy ze strony ukraińskiej nie nastąpił, pomimo upływu już 22 lat. Zyskają natomiast środowiska ukraińskie, które do niemożliwych rozmiarów nadymają mit ukraińskiego „narodu-ofiary” i szukają propagandowej przeciwwagi dla ludobójstwa OUN-UPA (można przypomnieć niesławne słowa Juszczenki: „Nie wiadomo gdzie więcej zginęło – na Wołyniu czy podczas akcji Wisła”). Nie można także wykluczyć, że gdzieś w tle chodzi chodzi o sowite odszkodowania za kurne bieszczadzkie chaty a w dalekiej perspektywie nawet o kwestionowanie integralności Polski. Dziś od znajomego historyka dowiedziałem się, że jeden z postulatorów uchwały domaga się „likwidacji skutków akcji Wisła”. Czyżby chodziło o powrót do stanu z 1947 – do zanarchizowania południowo-wschodniej Polski przez wrogo nastawioną mniejszość etniczną z własnym zbrojnym podziemiem?

Dzieje jednego sztandaru
Ciekawostki historyczne

Dzieje jednego sztandaru

           

            Z historią Grodysławic związane są dzieje jednego ze sztandarów partyzantów I rejonu obwodu Tomaszów Lub. Przez długi okres sztandar ów przechowywała pani Ewelina Vonau, nauczycielka tutejszej szkoły w latach 1944–1947. Sztandar z napisem 1 Baon 9 p.p. Leg. Ziemi Tomaszowskiej został wykonany na polecenie ostatniego komendanta I rejonu Eugeniusza Siomy ps. Lech przez kobiety z punktu sanitarnego. Były to panie: Wanda Dubas ps. Zemsta, Leokadia Pawłowska ps. Sarenka i Zofia Grzywalska ps. Kozak. Sztandar został uroczyście poświęcony przez księdza Jędruszczaka na polanie leśnej, a potem uświetniał uroczystości, spotkania i ważne wydarzenia partyzanckie.

16 czerwca 1945 roku ciało „Lecha” w Muratynie było przykryte tym właśnie sztandarem.

            W roku 1944 — wspomina Ewelina Vonau — przechowywałam dorywczo sztandar, a w roku 1945 dostąpiłam zaszczytu opiekowania się sztandarem na stałe. Początkowo sztandar w razie potrzeby zabierał i przynosił z powrotem Zenon Macoła ps „Żbik".

            W pierwszych dniach sierpnia 1947 roku Ewelina Vonau została aresztowana przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa z Tomaszowa Lub. Wówczas sztandarem zaopiekował się syn Eweliny Vonau — Ryszard. Zwracał się on do kilku osób z prośbą, by wzięły sztandar i przechowały go do powrotu matki, ale chętnych nie było. W tej sytuacji Ryszard Vonau ukrył sztandar na wieży cerkiewnej w Grodysławicach. Po uwolnieniu z więzienia w październiku 1947 r. Ewelina Vonau na polecenie szefa tomaszowskiego UB musiała opuścić Grodysławice i województwo lubelskie. Sztandar AK, zdjęty przez syna z cerkiewnej wieży, umieściła w ręcznej walizce z podwójnym dnem i zabrała ze sobą na ziemie zachodnie.

             Ewelina Vonau przechowywała sztandar aż do roku 1969. Wówczas przekazała go do Muzeum Okręgowego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lub., gdzie obecnie można ów sztandar obejrzeć.

Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Czy na forum forum powinna być możliwość wypowiadania się bez rejestracji?

TAK

NIE

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Nino
29/07/2015 09:37
Szukam Pracy !!!!!!!

Na Forum
Najnowsze Tematy
Praca
Dobry dowcip :)
Lubicie sobie w cos ...
konkurs na najładnie...
Cerkiew na starej fo...
Najciekawsze Tematy
Cerkiew na starej... [2]
zebranie wioskowe [2]
Dobry dowcip :) [1]
O co chodzi z tym... [1]
Praca [0]
Wiadomości
Copyright © 2011 Korzystając ze stron Rachanie.com.pl zgadzasz się, że zawartość każdej opinii wyraża poglądy i opinie jego autora a nie moderatorów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Jeżeli którykolwiek z zamieszczonych opinii kogoś obraża lub w inny sposób jest niezgodny z prawem - zgłoś to administratorowi portalu.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie